петък, 28 август 2015 г.

Болните от анорексия и булимия у нас са 40 хиляди

27 август 2015, 14:38 | bulgaria.utre.bg
  • Снимка: 
    cikalnews.com

Елитните езикови гимназии са инкубатор на проблема, констатират специалисти

40 000 са болните от анорексия и булимия у нас по данни на НСИ и СЗО, като 20% от тях умират.

Болестта, установена навреме, се лекува, а у нас има добри специалисти.
Важно е родителите да наблюдават децата си и да не се страхуват да ги консултират с психиатър.

28 специалисти изготвят Национална програма за хранителните разстройства по препоръка на здравното министерство, посочва пред БНР Росица Камараш, изпълнителен директор на фондация "Природа и здраве за България", чиято мисия е профилактика, ресоциализация и лечение на децата с хранителни разстройства.

"Много се надявам, благодарение на тази работна група да имаме и нормативните документи, да имаме и стандарта, да имаме и националната програма, да имаме и център за долекуване, защото животоспасяването е само първия етап - за най-тежко болните", отбеляза тя.

Децата с такива проблеми, особено в елитните езикови гимназии, са много.
"Проблемът е установен най-вече от лекарите ни - двете психиатърки, защото най-много деца отиват при тях от езиковите гимназии, от напрежението и стреса. Голямата битка между самите ученици за бележки и за знания там наистина е голяма. И това съответно води до психическо изтощение", разяснява Камараш.

Стресът и връзката родител-дете се оказват най-важните фактори за отключването на анорексията и на булимията. Анорексията се лекува мулитидисциплинарно, а лечението трябва да започне веднага, когато родителят забележи, че детето е по-агресивно, храни се отделно, прекалява с фитнеса. Сериозен е и проблемът с булимията, която по-трудно се забелязва от родителите.

Камараш препоръча на родителите, особено на тези на първокласници и на осмокласници, да им направят профилактични прегледи на очите и ортопедични прегледи, които също могат да наведат към по-задълбочено изследване за анорексия и булимия.